A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / WordPress / WordPress Eklentileri / Yoast Seo Kurulumu ve Ayarları

Yoast Seo Kurulumu ve Ayarları

WordPress kullanıcılarının kaliteli seo eklentilerinden bir tanesinin sisteminde kurulu olması gerektiğini düşünerekten bu yazımda Yoast Seo kurulumunu ve ayarlarını eklentinin son güncel halini baz alarak görsellerle anlatımını yapacağız.

Yoast Seo Kurulum ve Ayarları

Öncelikle Admin Panelimizden “Ekletinler” den “Yeni Ekle” diyoruz.Açılan sayfada sağ üst köşesinde bulunan eklenti arama çubuğuna Yoast Seo yazıyoruz.İlk sırada çıkan eklentimizi “Hemen Yükle” ardından “Etkinleştir”diyoruz.
Yoast Seo Kurulumu1

Eklentimiz 8 adet ana menüden oluşuyor;
1-Dashboard
2-Başlıklar&Metalar
3-Sosyal
4-XML Site Haritaları
5-Gelişmiş
6-Araçlar
7-Arama Konsolu
8-Go premium
Menülerin önemli olanlarının anlatımını yapacağız.
Eklentimizi kurduğumuza göre admin panelimizin alt kısmında “SEO” menüsünden Dashboard>Genel kısmına geliyoruz.Bu kısımda;
Configuration Wizard: Kurulum sihirbazını başlatıyor ve ayarlarımızı o şekilde de girebiliyoruz.
Katkıda Bulunanlar: Eklentiye bağış yapan insanlara burdan bakabiliyoruz.
Restore Default Settings: Eklentimizi varsayılan ayarlarına getirebiliyoruz.
Yoast Seo Kurulumu2
“Features” menüsü altında bir değişiklik yapmamıza gerek yok admin barın aktifliği ve başlık,açıklama,etiketlerin aktifliği buradan ayarlanıyor.
Yoast Seo Kurulumu3
“Sizin Bilgileriniz” kısmından ise Web site ismi ve alternatif ismi ayrıca firma veya kişi ismini girebiliyoruz.

Yoast Seo Kurulumu4
Yoast Seo Kurulumu
Yoast Seo Kurulumu5“Web Yöneticisi Araçları” menüsü altından sitemizi arama motorlarına kayıt ettiğimizde sitenin bize ait olduğuna dair aldığımız doğrulama kodunu buraya yazarak , eklentimizle entegre etmiş oluyoruz.
Yoast Seo Kurulumu6“Güvenlik” menüsü altında ise sitenizde sizden başka bir editör var ve siz bu arkadaşın seo eklentinizin gelişmiş ayarlarına müdahale etmesini istemiyorsunuz, o zaman bu ayarı etkinleştirmeniz gerekir.
Yoast Seo Kurulumu7
Şimdi ana menülerimizden Başlıklar&Metalar kısmına geçtik.Genel alanını inceleyeceğiz.
Başlıkları yeniden yazmaya zorla:Bu ayarı etkinleştirirseniz yazı veya sayfa oluştururken yazdığınız başlığınız arama motorlarında aynısının görnmesini sağlar.
Başlık Ayracı: Bu alanda belirlediğimiz simge arama motorlarında başlığımız ile site adımız arasında ayraç olarak görünecek, seo açısından çok önemli değil aslında.
ayraç

Enabled analysis: Buradan ise etiket kutumuzda okunabilirlik ile ilgili öneri ve anahtar kelime yazarken öneri versin diye 2 ayar var.Genelde etkin olur,ihtiyacınız doğrultusunda değiştirebilirsiniz.

“Anasayfa” menüsü altından site başlık ve etiket açıklama ayarları var isterseniz kendinizde yazabilirsiniz.İsterseniz otomatik çeken kodların olduğu varsayılan şeklinde bırakırsınız.
Yoast Seo Kurulumu9
Yazı Tipleri kısmına geçtik.
Yoast Seo Kurulumu10Yoast Seo Kurulumu11Yoast Seo Kurulumu12

Bu bölümümdeki ayarları girmeden önce  kullanıma hazır kısa kodları bilmenizde fayda var. Tüm kısa kodları aşağıda açıklamasıyla birlikte veriyorum.

%%date%%       :     Yazının veya sayfanın yazım tarihini göstermenizi sağlar
%%title%%        :     
Yazının veya sayfanın başlığını göstermenizi sağlar
%%sitename%%    : 
Site genel ismini göstermenizi sağlar
%%sitedesc%%        :
Site genel açıklamasını göstermenizi sağlar
%%excerpt%%          :Konu başlığını ekler eğer yoksa otomatik oluşturur
%%excerpt_only%%   :Konu başlığını ekler eğer yoksa otomatik oluşturmaz
%%tag%%                  :
Etiketleri göstermenizi sağlar
%%category%%      :
Yazının veya sayfanın kategorisini göstermenizi sağlar
%%category_description%%  
 :Kategori açıklamasını göstermenizi sağlar
%%tag_description%%              
:Etiket açıklamasını göstermenizi sağlar
%%term_description%%          
:Terim açıklamasını göstermenizi sağlar
%%term_title%%                        
  :Terim başlığını göstermenizi sağlar
%%modified%%                      
 :Konunun son düzenlenme tarihi göstermenizi sağlar
%%id%%                        
  :Yazının veya sayfanın ID numarasını göstermenizi sağlar
%%name%%                 : 
 Yazının veya sayfanın yazar adını göstermenizi sağlar
%%userid%%              
  :Yazının veya sayfanın yazar kayıt ID’sini göstermenizi sağlar
%%searchphrase%%        
  : Aramada kullanılan kelimeyi göstermenizi sağlar
%%currenttime%%            
:Olağan (şuanki) saati göstermenizi sağlar
%%currentdate%%          
 :Olağan (şuanki) tarihi göstermenizi sağlar
%%currentmonth%%      
:Olağan (şuanki) ayı göstermenizi sağlar
%%currentyear%%           :Olağan (şuanki) yılı göstermenizi sağlar
%%page%%                        
 : Sayfa numarasını göstermenizi sağlar (Örnek sayfa 2 – 4)
%%pagetotal%%              
 :Toplam sayfa sayısını göstermenizi sağlar
%%pagenumber%%        
:Sayfa numarasını göstermenizi sağlar
%%caption%%                  
:Ekteki görselin açıklamasını göstermenizi sağlar
%%focuskw%%                
  :Odaklanılan anahtar kelimeleri göstermenizi sağlar
%%cf_<custom-field-name>%%  
:Özel alan eklememize yarar
%%ct_<custom-tax-name>%%      
:Özel taksonomi alanı eklememize yarar
%%ct_desc_<custom-tax-name>%%    
:Özel taksonomi açıklaması göstermenizi sağlar
%%sep%%        
:Başlık Ayıracı Kısa Kodu

Kısa Kodlar Nasıl Çalışır ?

1-Site başlığı şablonu yerine (yukaridaki resimde) %%title%% kısa kodunu yazdığınızda arama sonuçlarında önce yazınız için koyduğunuz yazı başlığını gösterir.

2-%%page%% kısa kodunu koymak sayfalarınız içinde aynı ayarları geçerli kılmanızı sağlar.

3-Ardından  %%sep%% kısa kodunu yerleştirdiğimizde, daha önce seçtiğimiz başlık ayıracı görselini yazı başlığından hemen sonra yerleştirir. (Sep yani separator yani ayıraç )

4-Daha sonra ise arama sonuçlarında çıkan linklerinizi potansitel ziyaretçilerinizin gözünde markalaştırmak adına site isminizi ekleyebilirsiniz yani %%sitename%%.

Bu işlemi yaptıktan sonra artık tüm yazılarınız ve sayfalarınız arama motorlarında bu formatta yayınlanır. Aşağıdaki resimde olduğu gibi

Meta Robotları: Bu seçenekteki noindex, follow seçenekleri, hangi şablon için kullanıyorsanız (Yazılarınız, kategorileriniz, etiketleriniz vs) o şablonun arama motorları tarafından indexlenip – indexlenmemesini ifade ediyor. Eğer herhangi bir şablonunuzun indexlenmemesini istiyorsanız ozaman noindex seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

Snippet Önizleme Tarihi: Bu özellik aşağıdaki resimde görüldüğü gibi arama motorları listelemelerinde sayfanızın linkinin hemen altına, yazı açıklamanızın hemen önüne yazı yayımlanma tarihi ekler. Bu hem kullanıcı açısından hemde SEO açısında aktif hale getirilmesini önerdiğim bir özelliktir. Yazınızın ne kadar güncel olduğunun hem google’a hemde arama yapan potansiyel ziyaretçilere gösterebilirsiniz.

Sırada Başlıklar&Metalar da Diğer kısmı var.
Yoast Seo Kurulumu17

Arşivlerin Alt Sayfalarını İndexleme: Bu özelliğide etkin hale getirin. Google’ın hali hazırda indexlediği sayfalarınızı birde arşivlerinizde indexlemesini istemezsiniz.

Meta Anahtar Kelime Etiketi Kullan: Bir çok kaynak (Google dahil) meta anahtar kelimelerinin sayfalarınızı arama motorlarında üst sıralara çıkartmak için artık kullanılmadığını, önemimi yitirdiğini söylüyor. Benim tavsiyem, bu özelliği etkin hale getirin fakat yazınızı yazdıktan sonra meta anahtar kelimelerini doldurmak için 1-2 dakikadan fazla zaman harcamayın.
Site Genelinde noodp meta robots etiketini zorla: Eğer sitenizin DMOZ kaydı varsa bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz. Yoksa atlayın.

Sıra geldi “Sosyal” menüsüne;
Kullandığımız sosyal ağların kullanıcı adı adreslerini yazalım ki bu seo açısından önemlidir.
Yoast Seo Kurulumu18
Yoast Seo Kurulumu19

Google plus kullanıyorsanız ki kullanmanızı öneririm, google plus sayfa linkinizi SEO >> Sosyal >> Google sekmesi altında google yayımcı sayfası bölümüne girdiğinizde sitenizi tamamıyla google+ hesabınızla bağdaştırmış oluyorsunuz.  Facebook ve Twitter içinde aynı şekilde.

Sosyal kısmını tamamen size bırakıyorum. Kendi sosyal ağ bilgilerinizde doldurun ve sosyal ağları sitenizde aktif olarak kullananın. Bir site içerisinde sosyal ağların aktif olarak kullanımı SEO açısından önemi büyük.

“XML Site Haritaları” ana menüsüne geçiyoruz, sıra o ayarlarımızı yapmaya geldi.
Yoast Seo Kurulumu20Genel:WordPress SEO by Yoast eklentisini kullanmanın bir diğer güzel yanıda eklentinin site haritası özelliğinin olması. Site haritası için ekstra bir eklenti kullanmanıza gerek yok. Sonuçta ne kadar çok eklenti kullanırsanız sitenizin hızına okadar etki eder. Site haritanızı aktif hale getirmek için sadece yukarıdaki resimde gördüğünüz kutucuğu işaretlemeniz yeterli.
Yoast Seo Kurulumu21Kullanıcı Site Haritası: Eğer sitenizdeki içerikler tek yazar, yani sizin tarafınızdan giriliyorsa bu seçeneğide etkinleştirin.
Yoast Seo Kurulumu22Yazılan Tipleri: Site haritamızda bulunmasını istediğimiz yerleri seçiyoruz.Yazılar ve sayfaların bulunması gerekir yalnız ortam ve eklentilerinizin oluşturduğu ( mailpoet) sayfaların site haritanızda bulunmasına gerek yoktur.
Yoast Seo Kurulumu23Kategoriler: Bu kısımda kategoriler ve etiketlerinizin site haritası içinde olması gerekir.Yalnız Biçim’in site haritasında olmasına gerek yoktur.
Ana menülerimizden “Gelişmiş” kısmının ayarlarını yapacağız.
Yoast Seo Kurulumu24Yol haritası kısmında sitenizde bulunan yönlendirmelerin nasıl görüneceğini seçiyoruz. Resimde gördüğünüz gibi doldurabilirsiniz. Bu bölüm SEO açısınadan büyük bir öneme sahip değil.
Yoast Seo Kurulumu25Kalıcı bağlantı ayarlarını wordpress SEO by yoast eklentisi üzerinden yapmadan önce, wordpress admin paneli üzerinden Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar sekmesi altından SEO dostu olacak şekilde ayarlayın.
ÖR:Eğer sayfalarınız sürekli güncelleniyor ve değişikliğe uğruyorsa URL yapınızı aşağıdaki gibi oluşturmalısınız;

/%category%/%postname%/

Eğer tamamen statik bir web sayfanız var ise ( blog içeriği gibi ) URL yapınızı aşağıdaki gibi oluşturmalısınız;

/%category%/%postname%/.html

Bu özel yapı organizasyonu ile artık sitenizin URL yapısı "?p=12" gibi ifadeler değil, katerogilerinizin ve yazılarınızın isimlerinden oluşucaktır.
Genel Olarak: WordPress SEO by  Yoast eklentisinin yüklendikten sonra varsayılan olarak atadığı kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirmenize veya üzerinde oynamanıza gerek yok. Varsayılan ayarlar SEO için hali hazırda oldukça verimli.

Kalıcı bağlantıları temizle: Resimde gördüğünüz 3 ayarıda (RSS dışında) etkinleştirmenizde güvenlik ve SEO açısında hiç bir sakınca yok.

“Gelişmiş” menüsünden “RSS” ayarlarına geldik.
Yoast Seo Kurulumu26Beslemedeki her yazıdan önce eklenecek içerik:%%BLOGLINK%% %%BLOGDESCLINK%%
Besleme içindeki her içerikten sonra eklenecek metin: %%POSTLINK%% %%AUTHORLINK%%

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz rss ayarları, rss beslemenize (feed) ek içerikler ekler ve bu içerikler sitenize geri link (bağlantı) sağlar. Eğer site içerikleriniz izniniz olmadan başkası tarafından yayınlanırsa, yayınlayan kişi aynı zamanda ek içerikleride farkında olmadan yayınlamış olacaktır ve bilmeden de olsa sitenize geri link atmış olacaktır ki buda içerik yazarının, sahibinin siz olduğunuzu sağlamlaştırmış olacaktır.

Sıra “Araçlar” ana menüsüne geldi.
Yoast Seo Kurulumu27Dosya Düzenleyicisi: Bu eklentiyi kullanıpta bu ayardan çok habersiz kişi vardır.Bu kısmından robot.txt ve .htaccess dosyalarını düzenleyebiliyoruz.Yani bidaha ftp sunucumuza bağlanıp bu işlemi yapmamıza gerek yoktur.
Toplu Düzenleyici: Yazılarınızın başlık ve açıklamalarını toplu bir şekilde buradan düzenleyebilirsiniz.
İçeri Al/İçeri Aktar: Bu kısım ile eklentimizin ayarlarını bilgisayarımıza alarak gerektiği zaman tekrar yükleyebiliriz.Genelde Seo programı değişiminde site aktarımında gerekli oluyor.
İşte WordPRess Yoast Seo eklentimizin kurulumu ve ayarları işlemi bu kadardır.7. ve 8. menünün( Premium alma menüsü ) anlatımı gerekli olmadığı için anlatmadım.Şimdi sizle bir görsel paylaşacağım ve Yoast Seo programının seo açısından başarılı gördüğü bir metin olacak.
Yoast Seo Kurulumu28

Karşılaşılan sorunlar için veya düşüncelerinizde olabilir yorumlarınızı bekliyorum.
Bloguma abone olup yayımlanan yazılarımdan , ilk siz haberdar olabilirsiniz.
Hadi Kalın Sağlıcakla 🙂


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

kar yağdırma efekti

WordPress Sitesine Kar Yağdırma Efekti

Bu yazıyı normalde yeni yıla girmeden önce yazmam daha tutarlı olurdu ama ne yazık ki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.