A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / WordPress / Güvenlik / Wp_ Veritabanı Tablo Ön Eklerini Değiştirme

Wp_ Veritabanı Tablo Ön Eklerini Değiştirme

WordPress sistemiyle kurduğunuz bir siteniz var ise karşınıza çıkabilecek tehlikelerden bir tanesi de SQL sisteminizde bulunan veritabanı tablolarınıza eklenebilecek zararlı kodlardır.
Bir WordPress sitesi kurarken tablo ön ekimizi ( wp_ ) şeklinde varsayılan ayarda gelir ( Genelde hiç dokunulmadan geçilir. ). Sonradan bu varsayılan ayarın ( veritabanındaki tabloların ön ekinin wp_ olması ) kötü niyetli kişiler tarafından rahatça bilinebileceği düşünüldükten sonra değiştirilmek istenir.

Bu kolayca tahmin edilebilen tablo ön ekimizi 2 farklı yolla değiştirebiliriz.İlk yolumuz sizinde tahmin edebileceğiniz gibi PhpMyAdmin ‘e bağlanarak tabloları düzenlemektir.Fakat bu yol yorucu ve zaman alacağı için tercih edilmeme sebebi olacaktır.

İşte bu durumda 2. yolu kullanmanız gerekecektir.Sebebi basit kullanımlı bir eklenti sayesinde tüm tablo ön eklerinizi birkaç işlemle değiştirmiş olacaksınız.İlgili eklentimizin adı  Change DB Prefix dir.
Yapmanız gereken Wp admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle sayfasında arama çubuğuna eklenti adını yazıp eklentiyi sitenize kurmanızdır.
NOT: Site veritabanınızın ve wp-config.php dosyasının yedeğini almaya özen gösteriniz.

Kurulumdan sonra Wp Admin paneli Ayarlar sekmesi altında eklentinin menüsü yerleşecektir.Bu menüde yapılması gerekenler alttaki görselde anlatılmıştır.

tablo ön eki> Görselde gördüğünüz gibi eklentinin kullanımı gayet basittir. İsterseniz işlemin yapılması sırasında bakım modunu da aktif edebiliyorsunuz.”Enter Custom Prefix” yazan yere tablo ön ekinizi yazarak ” Click To Change Tablo Prefix” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırın.
Tablo ön ekinizi oluştururken ” _ ” işaretini kullanma mecburiyetinde değilsiniz.Kullanılmasındaki amaç tabloların okunmasını kolaylaştırmaktır.

Başarılı olmanız durumunda;
tablo ön eki değişti bildirimlerini göreceksiniz.

NOT: Hata almanız durumunda düzenleme yapmak istediğiniz kullanıcının, veritabanında değişiklik yapma izni olup olmadığına dikkat ediniz. ( Sitenizi Kurarken Belirlediğiniz Yetkili Kullanıcı Hesabıyla Deneyin .)
Wp-config dosyanızında yazılabilir izninin olduğuna ( Chmod izni ) dikkat ediniz.

NOT: Kullandığınız tablo ön eki ve değiştirilen ön ek wp-config.php dosyasında $table_prefix  = ‘TABLO ÖN EKİNİZ’; modunda yazılıdır.
table_prefix
NOT: Eklentiyi silmeniz doğrultusunda değişiklikleriniz ( oluşturduğunuz yeni tablo ön eki ) silinmeyecektir.

Ek olarak mevcut değişikliği PhpMyadmin’e girince de göreceksinizdir.
Artık bu tarz bir tehlikeye karşı önlemimizi almış bulunmaktayız.

Kalın Sağlıcakla…


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

Siber Saldırı Nedir ? Siber Saldırı Yöntemleri

Siber Saldırı Nedir? Günümüzde yaygın bir hale gelen internet kullanımı ile birlikte ortaya bazı sanal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.