A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / WordPress / WordPress Eklentileri / WordPress Site Temizliği ( Hızlandırma )

WordPress Site Temizliği ( Hızlandırma )

WordPress alt yapılı sitelerimizde belli bir zamandan sonra yavaşlamaların olduğunu görmekteyiz ve bu hem bizi hemde ziyaretçilerimizi oldukça rahatsız edici bir durumdur.Bu yazımızda da sitenizi temizleyip hızlandırmak için gerekli birkaç adımdan bahsedeceğim.
Öncelikle bu sorunla karşılasılmasının sebepleri ekleyip sildiğimiz eklentiler,kullanmadığımız görseller,yazı veya sayfalarımızda yaptığımız güncellemeler, gereksiz yorumların birikmesi,kullanmadığımız eklentilerden kalan kısa kodlar vs. şeklinde gitmektedir.Bu sorunlardan kaynaklanan gereksiz veritaban tabloları sistemimizi oldukça yoracak ve yavaşlatacaktır.Bu durumdan kurtulmak için yapmamız gerekenler;

Anlatıma başlamadan önce mutlaka sitenizi yedeklemenizi öneririm. ( Bu yöntemlerde genelde sorun çıkmıyor ama siz yinede tedbiri elden bırakmayın. )
wordpress site hız

Manuel ve Eklenti Yardımı ile Yapılacaklar ;

Elle Yapmanız Gerekenler
 Kullanmadığınız temaları silin.
Kullanmadığınız eklentileri silin.

Yazı Güncellemelerini Silme

Birçok yazı paylaşımında bulunmuşuzdur ve bu yazılarda çok sayıda değiştirmeler düzenlemeler yapmışızdır.Wordpress sistemimiz bu yazılarda yaptığımız güncellemeleri bir bir kayıt etmektedir.Site hızını çok etkilemiyecekte olsa veritabanınızda bir rahatlama sağlayacaktır.Yapmanız gereken Optimize Database eklentisini kurarak kolayca bu güncellemeleri silmektir.

Gereksiz Kısa Kodları Silme

Önceden kullandığınız eklentilerden yazı ve sayfalarınızda birçok kısa kodlar kalmış olabilir.Sizin için gereksiz olan bu kodlar görüntü ve hız açısından olumsuz bir etkendir.Mesela bende kullandığım bir anket eklentisini sildikten sonra kısa kodları ( [yop_poll id=”…” ] gibi ] artık çalışmıyor ve gereksiz olmasından dolayı bu kodları silme işlemi yapmıştım.Bunun için önerdiğim eklenti Hide Shortcodes basit kullanımı ile kodlarınızı gizleyebilirsiniz.

Kullanmadığınız Görselleri Silin

Eski yazılarınızı silmiş olabilirsiniz yalnız sucunuzda bu yazıda kullandığını görseller halen daha yer tutmaktadır.Ya da ortamdan görselinizi eklemiş kullanmamışta olabilirsiniz.Bunların hepsi gereksiz yer kaplamakta ve sisteminizi yavaşlatmaktadır.Bu gereksiz görselleri silmek için Image Clenup eklentisini kurup kolayca sitenizin hızını arttırabilirsiniz.

Gereksiz Yorumları Silin

Akısmet eklentisi spam yorumları engelliyor tamam da bu yorumları sistemde kayıt altında tutmaya devam ediyor.Bu gereksiz yorumları sisteminizden silmek için gerekli eklenti Spam Cleaner ‘dır.Kullanımı basittir.

Kırık Linkleri Temizleyin

İçeriklerinizi yayımlayıp bir daha da kontrol etmiyor,güncellemiyormusunuz bu çok yanlış bir eylemdir.Seo açısından içeriklerinizi belli zaman aralıklarında güncellemeli kırık linklerini onarmanız gerekmektedir.Bu kullanıcılarını memnun edecek , arama motorlarındaki sıralamanıza pozitif etki edecektir.Yapmanı gereken basit kullanımlı CheckLink sitesinden adresinizi taratıp kırık linklerinizi onarmaktır.

Ek Önerim

Ana sayfanızda dış adreslerden dosya çağırması gereken eklentileri fazla kullanarak sitenizi yavaşlatmayın.Çünkü farklı sunucudan bu dosyaların size gelmesinin saniye maliyeti vardır.Mesela facebook sayfa eklentisi,twitter zaman akışı bileşenleri , gravatar, js,gif vs. tarzında dosyaları ve bu tarz çağırmalarda bulunan bileşenleri birlikte kullanmanız sakıncalıdır.Az sayıda ki dışarıdan çağırmalar fazla yavaşlatma yapmayacaktır.Gereksiz yer kaplayan veritabanı tablolarınızı da temizlemeyi unutmayın.

Eklentilerin kullanımı hakkında anlatımlar yapmama sebebim hepsi tek sayfalık kullanımı basit eklentilerdir. Bu işlemleri yapmanız sonucunda GtMetrix hız tarama aracını kullanarak saniye bazında ne kadar hızlanmış olduğunuzu daha iyi bir şekilde görebilirsiniz.Karşılaştığınız sorun ve önerileriniz içinde yorum atabilirsiniz.


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

kar yağdırma efekti

WordPress Sitesine Kar Yağdırma Efekti

Bu yazıyı normalde yeni yıla girmeden önce yazmam daha tutarlı olurdu ama ne yazık ki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.