A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / SEO / WordPress SEO Teknikleri Analizi ( En Etkili,Kanıtlı )

WordPress SEO Teknikleri Analizi ( En Etkili,Kanıtlı )

Arkadaşlar bu yazımda WordPress SEO tekniklerini öğrenerek Google arama motorunda ilk sayfada bulunan 10 sitenin hangi SEO tekniklerini kullandığını Grafikler üstünde yorumlayacağız.Bu yazı ile siz belki bildiklerinizi pekiştirecek belki de sizi şaşırtacak birkaç bilgi göreceksiniz.Ama en önemlisi ise bu yazı sayesinde 1. sırada olmak için yapılması gerekenleri tam anlamıyla grafiklerle daha kolay öğreneceğiz.Seo nasıl yapılır? sorusunun cevaplarını bulacağız.

 

Sizden isteğim , ben ilk olarak kilit soruyu size yönlendireceğim.Bu soruya önce kendiniz bir cevap verin,sonra grafiği inceleyin.Grafik altında yorumlamasını yapalım.Bu yazı SEO bilgilerinize inanılmaz katkısı olacak ve size kesinlikle başarıyı getirecektir,başlıyoruz.

Grafiklerle Seo Teknikleri Analizi

1-Domain ve Anahtar Kelime İlişkisi Ne Kadar Kuvvetlidir ?

Bu sorunun cevabı hakkında ilk önce biraz düşünüp grafik ve yorumuna öyle göz atalım .

Keyword Domainler
Keyword Domainler
 • Grafikten anlayacağınız gibi arkadaşlar Google kendini ne kadar güncellediğini söylemiş olsa da anahtar kelimelerle oluşturulmuş domainler 1. sırada %25-30 arasında iken sonraki 9 sayfa %10-15 aralarında kalmış.Seo tekniklerimize bu büyük etkiyi not edelim.

 

2-Anahtar Kelimenin Url’de Bulunması Etkili midir ?

Soru hakkında biraz düşünelim.

Anahtar Kelimeni Url'de Bulunması
Anahtar Kelimeni Url’de Bulunması

 

 • Bu grafikten çıkarcağımız sonuç örneğin siteadınız.com/kaliteli-seo-dersleri url’leri yerine siteadı.com/Seo url’leri 1. sırada yerini alıyor.Url’deki diğer kelimeler gereksiz görülüyor.

3-Anahtar Kelimenin Başlıkta Geçmesi Etkili midir ?

İlk önce soruyu kafamızda cevaplayalım.

Anahtar Kelimenin Başlıkta Geçmesi
Anahtar Kelimenin Başlıkta Geçmesi
 • Arkadaşlar gördüğünüz gibi Anahtar kelimemizin başlıkta geçmesi bizim için önemli Seo tekniklerinden bir tanesidir.İlk 5 sitenin yüzdeleri arasında çok fark olmaması ilk 5 ‘e girebilmemiz için bizim buna çok dikkat etmemizi gösteriyor.

4-Başlığın Anahtar Kelimesi ile Başlaması Etkili midir ?

Başlığın Anahtar Kelime ile Başlaması
Başlığın Anahtar Kelime ile Başlaması

 

 • Bu grafikten Başlığını Anahtar Kelimesi ile başlatanların 2. sırada yer aldığını görüyoruz.Yalnız 1 ve 2. sıra arasında fazla bir yüzdelik fark yok.2. sıradan sonrasının yüzdelerinin düşük olmasının bize öğrettiği biz yinede başlığımızı anahtar kelimelerle başlatmaya özen göstermeliyiz.Bu bize ilk 2’yi getirecek Seo tekniklerinden bir tanesidir.

5- Anahtar Kelimenin Açıklama  kısmında geçmesi Etkili midir ?

Anahtar Kelimenin Description kısmında geçmesi
Anahtar Kelimenin Description kısmında geçmesi
 • Bu grafiğe baktığımızda Google ilk 10 sıralamasında bulunmamız için mutlaka anahtar kelimemizi açıklama kısmında geçiriyo olmamız lazım.1. Sıradaki sitemiz burun farklıyla lider bu konuda.Genel anlamda bu kritere ilk 10 sıra çok önem gösteriyor.

6- H1 Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı Önemli midir ?

H1 Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı
H1 Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı
 • Bu grafiğe bakılarak %14-15 aralığında bulunan ilk 5 sitemiz bu seo tekniğini kullanıyor.2. sıradaki sitelerimiz H1 etiketinde anahtar kelime kullanılmasında lider olduğuna göre 1. sitemiz bu açığı başka bir seo tekniği ile telafi ediyor.

7-H2 etiketinde anahtar kelime kullanımı Etkili midir?

H2 Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı
H2 Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı
 • Yüzdeler bazında düşük bir bir seo tekniği olarak görünüyor.Ortalaması 6 küsürlerde bulunmakta ve sıralama bazında biraz şaşırtıcı grafik olmasına rağmen 1. sıranın h2 etiketinde anahtar kelimesi kullanımıyla lider konumda.Bu seo tekniğini de not edelim.

 

8- İçerikte Anahtar Kelime Kullanımı Etkili midir ?

İçerikte Anahtar Kelime Kullanımı
İçerikte Anahtar Kelime Kullanımı
 • Çoğunluğuında artık bildiği gibi içerikte anahtar kelime kullanımının kesin ve etkin olduğunu grafiktede ilk 10 sitenin %25 ortalamayla uymasından görüyoruz.Demek bizim bu seo tekniğini hakkını vererek uygulamamız bu yüzdelere ulaşmamız gerekiyor.

9- İlk 100 kelimede Anahtar Kelime Kullanımı Önemli midir ?

İlk 100 Kelimede Anahtar Kelime Kullanımı
İlk 100 Kelimede Anahtar Kelime Kullanımı
 • İlk 100 kelimede anahtar kelime kullanımının çok etkili bir seo tekniği olduğunu grafikte ilk 10 sırlamada ki sitelerin %80 oranlarında kullanımından çıkarabiliyoruz.Demek ki bu tekniği bizde en az onlar kadar önem göstermeliyiz.

10- Alt etiketinde anahtar kelime kullanımı Önemli midir ?

Alt Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı
Alt Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı
 • İlk 2 sıranın alt etiketinde anahtar kelime kullanımına verdiği önemden bizimde bu seo tekniğine ne kadar önem vermemizi açıkca gösteriyor.Onlar kullandıysa biz daha etkin kullanalım.

Genel On Page SEO Analizleri

1- Sayfanın yaşı Etkili midir?

Sayfanın Yaşı
Sayfanın Yaşı
 • Bu grafikten çıkarımımız içeriğimizi ilk yazanlar olmamız gerektiği.Lider olabilmemiz için erken davranmamız lazım.

2- Https kullanımı Etkin midir ?

Https Kullanımı
Https Kullanımı
 • Düşük yüzdelere sahip olan bir seo tekniği de olsa sıralamada ne kadar fark yarattığını liderin bu teknikle açık ara önde olduğunu görüyoruz.Bu kısıma önem vererek listeye giriş şansımızı arttırabiliriz.

3- Sayfa yüklenme Hızı Etki midir?

Sayfa Yüklenme Hızı
Sayfa Yüklenme Hızı
 • Google sıralamasında site hızımızın inanılmaz etkisi olduğunu önemini sürekli söylüyoruz.İşte sizinde gördüğünüz gibi ilk 2 sıra bize mutlaka sayfan hızlı yüklenecek diyor.

4- İçerik Uzunluğu Etkili midir ?

İçerik Uzunluğu
İçerik Uzunluğu
 • İşte lider koltuğuna oturmak için şiddetle uygulamamız gerek bir seo tekniği.1. sıranın bu seo tekniğin de açık ara fark attığını görüyoruz.Demek ki kaliteli,uzun içerikler üreterek fark yaratmamız lazım.

5- Url Uzunluğu Önemli midir ?

Url Uzunluğu
Url Uzunluğu
 • Ooo dedirtecek bir grafik görüyoruz ki lider konumda bulunmamız için url’miz kesinlikle 17 karakteri geçmemesi lazım.Bunu etkili bir seo tekniği olarak not edelim.

6- Otoriter Sitelere Link Çıkışı Önemli midir?

Otoriter sitelere link çıkışı
Otoriter sitelere link çıkışı
 • İşte birçok kişinin çekindiği bir kısım olsa gerek ama ne kadar yanlış bir düşünce olduğunu bu grafik bizlere gösteriyor.Lider site bu tekniği ne kadar uyguladığıda gözüküyor.Demek ki bizlerde otoriter sitelerin linklerini yazılarımızda kullanmada çekinmememiz lazım.

7- Kırık link, Çalışmayan link Önemli midir?

Kırık,çalışmayan link bulunması
Kırık,çalışmayan link bulunması
 • Önceki seo tekniklerimizde sayfamızın yaşından bahsetmiş, önce davranmanın bize liderliği getirdiğini söylemiş.Bu grafikten anlaşılacağı üzere demek ki bu yeterli olumuyormu.Sıramızı korumak adına o yazımızı sürekli güncel tutmalı kırık,çalışmayan linklerden arındırmamız lazım.

8- Sosyal Paylaşımlar Önemli midir?

Sosyal Paylaşımlarda SEO
Sosyal Paylaşımlarda SEO
 • 1. sitenin sosyal ağlarda diğer sitelere göre ne kadar üstün olduğunu görüyoruz.Yalnız bunu normal karşılıyorum.Biz diğer sıralamaların yüzdelerini göz önünde bulundurursak %30 düzeyde bu işe bizimde el atmamız gerektiğini görüyoruz.

Evet arkadaşlar yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.Bu yazıdan hepimiz için çok önemli çıkarımlar olduğunu düşünüyorum.Eksik olduğunuz kısımlarda notlar alıp uygulamaya biran önce geçmenizi tavsiye ediyorum.Sorularınızı bana yöneltebilir, abonelik başvurusu yaparak yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Kalın Sağlıcakla 🙂

Grafikler için kullanılan Kaynak: https://ahrefs.com/blog/on-page-seo/


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

SOSYAL MEDYA SEO

Seo’da Sosyal Medyanın Önemi

Seo’da Sosyal Medyanın Önemi  Bilişim ve teknoloji sektörünün kendini geliştirmesi ve ileriye taşıması sayesinde kurumsal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.