A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / WordPress / Güvenlik / WordPress Görselleriniz İzinsiz Kullanılmasın !

WordPress Görselleriniz İzinsiz Kullanılmasın !

Birçoğumuz özgün,uzun,kaliteli yazılar oluşturabilmek adına gün içinde zamanımızın büyük bir kısmını klavyenin tuşlarını aşındırmakla geçiyoruz.Fakat bazıları var ki harcadığınız bu emeği hiçe sayarak onca harcanan zamanı bir kısayolla komple alabiliyor.İşte bu yazıyla emek verdiğiniz görsellerinizin wordpress sisteminde izinsiz kullanılmaması için 3 farklı yöntemin kullanımını anlatacağım.
fotoğrafın izinsiz kullanımı

İçeriğiniz kopyalanınca içinde bulunan görselin linki’de otomatik olarak hafızaya alınacaktır.İlgili kişi içeriğinizi kullanmaya başladığı zaman görselin kaynağı biz olduğumuz için sunucumuzdan görseli çağıracak ve bu gereksizce sunucumuzu,kotamızı yoracaktır.Biz bu duruma engel olmaya çalışacağız.

Bahsedeceğim bu 3 yöntemin ilk ikisi sitenizde bulunan görsellerin linkini başka bir sitede kullanmaya çalıştığı zaman sunucumuz bu siteyi engelleyecek , görsellerimizin kullanımına izin vermeyecektir.Son yöntem ise biraz uğraştırıcı olduğu için tercih etmeye bilirsiniz.Fakat bu yöntem için toplu düzeltme yöntemi bulduğumda yazıyı güncelleyeceğim.

İlk Yöntem

Ftp sunucumuzda sitemizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyasına bir kısa kod eklememiz gerekecektir.

Not: .htaccess dosyasının yedeğini her düzenlemede almaya özen gösteriniz.

Yukarıda bulunan kodda ACK10.com kısmını kendi site adresinizle değiştirerek kodu .htaccess dosyasına ekleyiniz.Sonra bu dosyayı tekrar sunucunuza yükleyiniz.Ek olarak en alt satırda bulunun görsel uzantılarının haricinde farklı uzantıda görseller kullanıyorsanız, aynı şekilde uzantıyı koda ekleyiniz.

İkinci Yöntemizinsiz içerik kullanımı

İkinci yöntemiz oldukça basittir.Bu yöntemde sorunumuzu eklenti ile çözeceğiz.Eklentiyi wordpress eklenti ekleme sayfasında adıyla aratırsanız,kolayca kurulumunu yapabilirsiniz.Hotlink Protection bu eklenti kurulumla beraber işini uygulamaya geçecektir.
Eğer eklenti kullanmayı tercih etmiyorsanız bir seçeneğimiz daha var.

Üçüncü Yöntem

Sitenize eklediğiniz görsellerin varsayılan ayar olarak linki şu şekilde olmaktadır;
http://ack10.com/wp-content/uploads/2017/01/görselinadı.png
Şimdi biz yukarıdaki ” http://ack10.com/ ” kısmını eklediğimiz tüm fotoğraflardan silersek fotoğraflarımızı kopyalayan kişinin sitesinde görselimiz gözükmeceyecek.Çünkü kullanmak istediği görselin linki ” /wp-content/uploads/2017/01/görselinadı.png ” şeklinde olacak bu link fotoğrafın kendi sitesinde aratılmasını sağlıyacak.Sonuç olarak başarısız olmuş olacaktır.

Bu yöntemin fotoğrafı fazla olanlar için zahmetli olduğunun farkındayım.Bu işlemin toplu halde yapılması için araştırma yapacağım.Eğer sizin bu konuda bir bilginiz var ise bana ister yorum atarak ister İletişim sayfasından ulaşarak yazının güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Not: Ben bu konuda hiçbir önlem almadığımı şuan için fazla önem vermediğimi, hatta kullanılan linklerin doğal backlink olduğunu düşünüyorum.Yinede yapılanı tasvip etmeyerekten ne olursa olsun emeğe saygı gösterilip, kullanılan her bilgide kaynak belirtilmesini rica ediyorum.

Emeklerinizin Değer Görmesi Dileğiyle,
Kalın Sağlıcakla…


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

Siber Saldırı Nedir ? Siber Saldırı Yöntemleri

Siber Saldırı Nedir? Günümüzde yaygın bir hale gelen internet kullanımı ile birlikte ortaya bazı sanal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.