A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / WordPress / WordPress Eklentileri / En Popüler +32 WordPress Eklentileri-Ücretsiz

En Popüler +32 WordPress Eklentileri-Ücretsiz

wordpress eklentileri
Bu yazımı hazırlamamda ki sebep en popüler WordPress eklentilerini işlevleri ile birlikte tanıtmak ve ihtiyacınız olup da gözünüzden kaçan her siteye lazım olabilecek eklentilerin listesini oluşturmaktır.Liste de yer alan eklentiler işinde iyi olan geliştiricilerin milyonlarca indirilmiş eklentileri olacak.Yavaştan listemize başlangıcı yapalım.

NOT:

 • 02.02.2017 tarihinde mevcut en popüler eklentilerin listesidir.Aralarında faydalı ama popüler listesinde çıkmayan eklentilerde mevcuttur.Zamanla güncellenebilir.
 • Eklentilerin isimlerine tıklamanız dahilinde eklentilerin sayfalarına yönlendirileceksiniz.( Mavi renkli yazılar,linktir.)
 • Eklentileri kurmak isterseniz WordPress Admin Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle sayfasında sağ üst köşede bulunan eklenti arama çubuğuna yüklemek istediğiniz eklentiyi aratarak kullanabilirsiniz.

 

Popüler WordPress Eklentileri

 • MonsterInsights Google Analytics : Bu eklenti ile sitenizin panelinden google anlaytics kodunu ekleyerek tüm istatistiklerinizi admin panelinizden takip edebileceksiniz.Normalde bu alanda bu tarz çok eklenti olmasına rağmen bu eklenti +1 milyon indirilmesiyle alanında en iyisi olduğunu göstermektedir.

NOT: Bu konu hakkında detaylı anlatım için ;

 • Duplicate Post Bu eklentiyi kurduğunuzda tüm yazı veya sayfalarınızın sergilendiği listede bulunan düzenleme butonlarının arasına yeni bir buton eklenecektir.Bu buton sayesinde yazı/sayfalarınızı tek tuşla kopyalayıp bir taslak oluşturabilirsiniz.
 • All in One SEO Pack Bir WordPress sitesinin olmazsa olmazlarından olan SEO eklentilerinin en meşhur 2 katesinden birisidir.Zaten kalitesini +30 Milyon indirilmesiyle de belli etmektedir.Arama motorlarıyla arayı iyi tutabilmeniz adına sitenizin başlıca eklentilerinden olacaktır.
  NOT: Seo konusunda daha fazla bilgilenmek istiyorsanız, SEO adlı kategorimizde bulunan yazılara göz atabilirsiniz.
 • Google XML Site Haritaları Sitenizde yayınladığınız bir yazıdan google’nin haberdar olabilmesi için hazırlanmış bu eklenti ile sitenizin haritasını oluşturup google webmaster aracına ekliyorsunuz.Sonuç olarak yazılarınız daha hızlı index almaya başlayacaktır.
  NOT: Sitenizi google,yandex,bing vs. başlıca arama motorlarına eklemeyi sonrasında robot.txt ve sitemap.xml dosyalarınızı eklemeyi unutmayınız.
 • Yoast SEO Yukarda bahsettiğim 2 meşhur seo eklentisinin bir diğeride Yoast SEO eklentisiydi.İkisinden birinin sitenizin kale eklentilerinden olacağını unutmayın.
NOT: Yoast Seo eklentisinin kurulumu ve olması gereken ayarları ile ilgili görsellerle hazırlanmış yazıya göz atabilirsiniz.
 • Contact Form 7 Sitenizde ziyaretçilerinizle iletişimi kurabilmek adına kullanılan amacı kısa formlar oluşturmak olan fakat genellikle iletişim formu hazırlanmasında kullanılan kale eklentilerden bir tanesidir.
 • WP Super Cache | W3 Total Cache | WP Fastest Cache (Türkçe) : Üç ayrı ama aynı amaçta geliştirilmiş bu eklentiler, sitenizin boyutunu küçülterek ( Html,Js,Css) sitenizin hız kazanması için ön bellekleme yapan eklentilerdir.Hepsininde çok fazla kullanıcısı vardır.Sebebi sitenizde başka servisler kullanmadığınız sürece bu üçünden birinin mutlaka olması gerekir.Ben ise aralarından Wp Fastest Cache eklentisini kullanıyorum.Nedeni yapımcısının hem Türk olması hem de diğerlerine göre daha basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olmasıdır.
 • Regenerate Thumbnails Temalar kendilerine özgü boyutlarda görselleri küçük,orta,büyük şeklinde farklı pixellerde sınıflandırmaktadır.Bu eklenti ile toplu bir şekilde görsellerinizin boyutlarını değiştirebilirsiniz.Bu eklenti özellikle temanızı değiştirmeye kalkınca mutlaka işinizi görecektir.Onun için şuan kurmasanızda bir kenara not edebilirsiniz.
 • WordPress.com tarafından Jetpack WordPress’in geliştirmiş olduğu bu eklentinin birçok özelliği mevcut sitenizin verilerini görebilir, site hızınızı arttırma adına görsellerinizi wp sunucusundan çağırabilir,kendine has bileşenlerini kullanabilir,güvenlik konusunda yardımcı olabilir.Bu tarz özellikleri olan çok amaçlı bir eklentidir.
 • Really Simple CAPTCHABu eklenti ise sitenizi ziyaret eden arama motoru botları veya farklı yazılımların sitenizde spam mesajlar oluşturmaması için yapılmış bir eklentidir.Yapımcısı contact form 7 eklentisinin yapımcısıdır.Eklentiyi yapma amacı iletişim formunun sonuna güvenlik kutusu koyarak , insanı ayırt edebilmek adınadır.Sizde gereksiz sunucuyu ve sizin yoran mesajlardan kurtulmak adına kurabilirsiniz.
 • NextGEN Gallery – WordPress Gallery PluginBu eklenti eğer ki çok görsel paylaşımında bulunuyorsanız işinize çok yarayacak bir eklentidir.Sebebi görselleriniz için gruplandırmalar albümler yapabilir,slaytlar oluşturabilir,toplu görsel eklemelerinde bulunabilirsiniz.Eklentinin başarısını 16 milyon indirilmesinde de anlayabiliriz.
 • WordPress aktarıcısıBir başka siteden yazılarınızı,sayfalarınızı,yorumlarınızı,kategorilerinizi,tema demo görünümün kurulumunda .xml uzantısında dosya olarak kendi sitenize aktarmada işinizi görecek bir eklentidir.
 • Kraken.io Image OptimizerAslında bu eklenti popüler sınıfında değil ama çok iş gören ve ihtiyaç duyulan bir eklentidir.Sebebi ise bu eklenti sayesinde görsellerinizin toplu bir şekilde boyutunu azaltacaksınız.Görsellerin boyutunun azaltılması demek sitenizin hızının çok iyi seviyelere gelmesi demektir.
NOT: Bu eklentinin işlevini anlatan görsel destekli yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
 • Woocommerce: WordPress’in en meşhur e-ticaret eklentisi woocommerce, istediğiniz bir ürünün satışında sitenizde bir mağaza vitrin oluşturabilirsiniz.Müşterilerinize birçok ödeme şeklide sunabileceğiniz eklentiyle kendinize güzel bir pazar yaratabilirsiniz.
 • Wordfence SecurityWordPress’in en meşhur güvenlik eklentilerindendir.Sitenizde bir güvenlik duvarı oluşturarak, art niyetli kullanıcıların sitenizle bağını kopartır.Sitenizi kötü yazılımlara karşı tarayabilirsiniz.Birçok güvenlik adına özelliği bulunan eklentiyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • DuplicatorSitenizin bir yedeğini almak veya başka bir siteyi taşımak için kullanabileceğiniz eklenti  basit ve kullanışlı bir arayüze sahip ki 1 milyon kez indirilmiştir.
 • Google XML Sitemap for ImagesGörsellerinizin varlığından google arama motorunu haberdar edebilmek index alabilmek için yapılmış bir eklentidir. Görsellerinize bir .xml uzantılı harita oluşturmaktadır.Bu dosyayı arama motorlarının webmaster araçlarından eklemeniz faydalı olur.
 • NextScripts: Social Networks Auto-PosterSosyal medyanın bu kadar yaygın olduğu dönemde bu eklenti sayesinde sitemizde paylaştığımız bir içeriğin anında sosyal medya hesaplarında paylaşımını sağlayacağız.Şahsen ben bu eklentinin profesyonel versiyonunu kullanıyorum ve gayet memnunum.
NOT: Eklentinin detaylı kullanımını görsellerle anlatan yazıya göz atabilirsiniz.
 • OnePress Social LockerMesela bir paylaşımda bulundunuz ve bu paylaşımın en can alıcı noktasını sadece sizi sosyal ağlardan takip eden,beğenen kişilerin görmesini istiyorsunuz.Biraz zorla güzellikte olsa bu eklenti sizi memnun edecektir.Benim sistemimde kuruludur.
 • Crayon Syntax Highlighter Sitenizde kod paylaşımında bulunacaksanız bu eklenti ile güzel tasarıma sahip kod tabloları oluşturabilirsiniz.Eklenti kodları cinsine göre renklendirmekte ve benimde kullandığım güzel bir eklentidir.
 • TinyMCE Advanced : Bu eklenti yazı editörünüzde bulunan araç çubuğunu bir çok özellik ekleyerek zenginleştirecektir.Eklenti sayesinde daha güçlü ve mutlu yazılar hazırlanabiliyor ki memnun kullanıcılara ve milyon indirime sahip.
 • Akismet : Çok yaygın kullanılan bir eklentidir.Sebebi botlar ve kötü niyetli kullanıcılar tarafından  yazılarınıza birçok yorum atılacaktır.Bu hem sisteminizde gereksiz yoğunluk yaratacak hem de siz yorumlarınıza bakarken gerçek kullanıcıların yorumunu spam yorumların arasında bulmakta güçlük çekeceksinizdir.Eklenti sayesinde bu istenmeyen yorumlar siz daha görmeden engellenecek.İstersenizde bu yorumları depolayabilirsiniz.
 • SEO Friendly Images : Sitenizde mevcut olan görsellerin arama motorları tarafından gönderilen botların , görselin hangi konuda indexleneceğini anlaması için geliştirilmiş bir eklentidir.Yani görsellerinize topluca ALT Etiketi eklemenizi sağlar.
NOT:Eklentinin kurulumu ve bu işlem için farklı yöntemlerin görsellerle anlatıldığı yazıyı okuyabilirsiniz.

 • WordPress için MailChimp Sitenizde abonelik sistemi kullanıyorsanız.Bence tercih etmeniz gereken sistem MailChimp’tir.Bu eklenti sayesinde mailchimp hesabınıza bağlanarak abonelik işlemlerini yönetebilirsiniz.

 • Redirection : Seo açısından önemli ve mutlaka işinize yarayabilecek bir eklentidir.404 hatalarınızı takip edebilir, 301,302,307 yönlendirmelerini kolayca yapabilirsiniz.( Url Yönlendirme Yapımı )

 • WP-PostViews : Eğer temanda bir yazı veya sayfanın ne kadar görüntülendiği gösteren bir özellik yok ise bu eklenti sayesinde bu ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

 • bbPress : Sitenize ek olarak basit ve sisteminizi yormayacak bir tasarıma sahip forum alanı oluşturmak istiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz.Yalnız tasarım ve sistem konusunda Vb,MyBB,Smf sistemleri tarzında beklentileriniz olmasın.

 • MailPoet Newsletters :Abonelik ve bülten oluşturma eklentisidir.Sitenize abone olan kullanıcılar için güzel tasarımlarla içerikleriniz hakkında bilgiler veren mailler oluşturabilir.Bu mailleri eklenti sayesinde abonelerinize gönderebilirsiniz.

 • WP User Avatar : Bu eklenti sayesinde kullanıcılarınız WordPress sisteminin sıradanlaşmış avatarlarını kullanmak zorunda kalmıyacak.Kendi zevk ve tercihlerince avatarlarını ekleyebilecektir.

NOT: Bu konu hakkında daha detaylı ve görselli anlatım için alttaki yazıyı okuyabilirsiniz.

 • AddToAny Share Buttons :Sitenizde Sosyal ağlar için paylaş butonları yoksa veya varolmasına rağmen bu botunların tasarımını ve kullanımı beğenmiyorsanız bu eklenti ile bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.Elimden geldiğince ücretsiz ve popüler eklentileri paylaşmaya çalıştım.Başlangıç seviyesinde ki arkadaşlarada gayet faydalı olacağını düşünüyorum.Orta ve ileri seviye arkadaşlar ise aralarda çok bilinmeyen ama faydası çok eklentiler görebilirler.

Sizde listeye eklenmesini istediğiniz kaliteli eklentileri bana bildirebilirsiniz.

Sitemize abone olarak,sosyal medya hesaplarından blogu takip ederek, bu yazıyı abonelik formunun altında bulunan butonlardan paylaşıp birçok kişiyi bilgilendirebilirsiniz.

Öncelikle alttaki butondan Google önerisinde bulunabilirsiniz. 

Kalın Sağlıcakla…

 


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

wordpress bakım modu eklentisi

WordPress Bakım Modu Eklentisi

Blogunuzda bir değişiklik yapmak istiyorsunuz ve wordpress bakım modu eklentisi arayışı içindesiniz.Bu yazımda sizlere bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.