A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / SEO / Site Hızını Arttırmanın En Etkili Yolları

Site Hızını Arttırmanın En Etkili Yolları

Arkadaşlar bu yazımda site hızlarımızı arttırabilmek adına yapmamız gerekenleri WordPress sistemine daha yatkın şekillerde sizlere anlatacağım.Bildiğiniz üzere arama motoru devi Google nasıl hergeçen gün daha büyük bir firmaya dönüşüyorsa,hergeçen günde hizmet kalitesini arttırabilmek adına plan ve programlar yapıyor.Site sahiplerinden de bu
yükselişe ayak uydurabilmeleri için birçok istekleri oluyor.Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de Sitemizin hızı,
sitemize giriş hızını bir yol olarak düşünebiliriz.Eğer bize gelen yol kötüyse birçok insanın bize ulaşmasını zorlaştırmış oluruz.Bu zorluğun üstesinden gelmemiz için Google bize sitelerimiz için bir hız taraması testi sunuyor.Bizde sitelerimizi
bu hız tarama testlerinden geçirerek bize verdiği önerileri yerine getirmemiz gerekiyor.Google site hız testi için Tıklayın.
Alternatif site hız testi sitesi için buyrun. (GTmetrix)

Google Site Hız Testi
Google Site Hız Testi

Site Hız Testinde Dikkat Etmemiz Gerekenler;

 • Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanalım
 • Resimleri Optimize edelim
 • Sunucu yanıt süresini kısaltın
 • Html’yi küçültün
 • Oluşturmayı önleyen JavaScript ve Css kodlarını ekrenın üst kısmından kaldırın
 • Css’i ve Javascritp’i Küçültün
 • Açılış sayfasına yönlendirme koymayın
 • Sıkıştırmayı Etkinleştin

Bunları yapmak zor şeylerde değil,ayrıca test raporunun altında bizim sitemize uygun dosyaları da bize sunuyor.Wordpress kullanıcıları için eğer ki bütçe sorununuz yoksa size Wp fastest Cache veya Wp3 Total cache eklentilerinin premium versiyonlarınıda öneriyorum.Bu işlemleri özellikle yapımcısı Türk olan Wp Fastest Cache eklentisinde birkaç tıkla halledebiliyorsunuz.Ücretsiz versiyonda olsa  ikisinden birisinin muhakkak olması gerek zaten.Ücretsiz versiyonlarında  sizlere bu eklentilerin bazen yetersiz olabileceğini düşünerekten gerektiğinde site hız testindeki bir
hedef dosyayı küçültme-sıkıştırma işlemini yapabileceğiniz online js css küçültme linkleri paylaşımında bulunayım;
JavaScript ve Css dosyalarınızı online olarak sıkıştırabileceğiniz websiteleri
csscompressor.com : CSS Compressor
jscompress.com : Online Javascript Compression Tool
mintik.com : Online css compressor.

Google site hız testinde masaüstü puanınız  +80 puanda olması bence iyidir.Ama daha fazlasına da kimse hayır demez.Site hız testimizde makul puanlara ulaşmışken bu puanı korumasıda ve geliştirmeside var tabi bunun için birkaç madde sıralayalım.

Site Hızını WordPress’te Nasıl İyileştirebilirim ?
Site Hızı

 

 • Sunucumuzun bize verdiği hız kalitesine dikkat edelim.Testlerde de göreceksiniz sunucu hızı en önemli etken hosting firmamızı seçerken mümkün olduğunca pazar araştırması yapmaya özen gösterelim.
 • Temanızın kodlaması gerçekten ama gerçekten hız konusunda çok önemli arkadaşlar temayı sadece görsel şablon yığını olarak görmeyin.Temanız muhakkak güncel tekniklerle yazılmış olmalı.
 • Bir diğeri ise kullandığınız eklentiler , birkere eklenti çöplüğü oluşturmayalım .Mümkün olduğunca sistemizi kasmayan kodlaması güzel olan eklentiler seçelim.Mesela abonelik eklentilerinin birçoğu hem sistemi kasıyor hem js kodlaması güzel olmadığından hız testinde bize sorun çıkarabiliyor.
 • Yeni ekleyeceğimiz içeriklerde kullanacağım resim boyutlarını küçültüp konumuza eklersek sayfa açılış hızımızı olumlu yönde etkileyecektir.Ya da yukarda dediğim gibi içeriği ekledikten sonra google hız testinden sitemizi geçirelim.Bize uygun resim boyutlarını kendisi bize sunacaktır.Siz kendiniz küçültme işlemi yapmak istiyorsanız.
  Bunu yapan online sitelerde mevcut sizler için birkaçanı paylaşayım;

http://optimizilla.com/tr/
http://www.resizenow.com/tr
http://compressjpeg.com/tr/

Bu işlemleri yapıp güzel bir puanla site hızımı arttırabildiysek artık özgün ve kaliteli içeriklerimize giden yolları ardına kadar açmış bulunmaktayız demektir.Analizler sonucu bize google 1. sırada yer alan siteler hızın büyük faktör olduğunu söylüyordu.Şimdi bizde lider koltuğuna oturabilmek için bir aşama kaydetmiş olduk.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız bu konu çok daha geniş kapsamlı bir şekilde anlatılabilir.Ben ise biraz özet geçtim hiçbir fikri olmayan arkadaşların kafasına konu başlıkları yerleştiyse bir altyapı niteliğinde olmuştur.Aklınızda kalan soru işaretlerini gidermek adına sorularınızı bekliyorum.

Kalın sağlıcakla 🙂


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

SOSYAL MEDYA SEO

Seo’da Sosyal Medyanın Önemi

Seo’da Sosyal Medyanın Önemi  Bilişim ve teknoloji sektörünün kendini geliştirmesi ve ileriye taşıması sayesinde kurumsal …

2 Yorumlar

 1. Merhabalar,sitenizi sık kullanılanlara ekledim,takip ediyorum.
  Tamamen ücretsiz resim sıkıştırma eklenti öneriniz var mıdır ?
  Benim resim sıkıştırma eklentisinden beklentim:
  -Resim sıkıştırması
  -Tek tıkla tüm resimleri sıkıştırması.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • ACK

   Böyle bir eklenti arama ihtiyacı duymadım hiç , yalnız google pagespeed testi sonrası sitenize uygun olan optimize dosyalarını testin altındaki linkten indirip ftp sunucunuza atarak, bu işlemi toplu bir halde gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.