A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / WordPress / Güvenlik / Siber Saldırı Nedir ? Siber Saldırı Yöntemleri

Siber Saldırı Nedir ? Siber Saldırı Yöntemleri

Siber Saldırı Nedir?

Günümüzde yaygın bir hale gelen internet kullanımı ile birlikte ortaya bazı sanal olarak saldırılar çıkmaktadır. Bu sanal saldırılar genel olarak web siteleri, sosyal medya ve iletişim ortamları, online olarak oynanan oyunlar, elektronik postalara ve cep telefonlarına düzenlenmekte olup bir kişi ya da birden fazla kişiyi içerisinde barındıran gruplar tarafından başka bir bireyi karalamak, küçük düşürücü yayınlar ya da duyurular yapma olayları olmaktadır ve bu olaylar siber saldırı olarak anılmaktadır.

Siber saldırıyı normal hayattaki zorbalıkların sanal hayata geçmiş hali olarak tanımlamamız mümkün olmaktadır. Bilinçli bir şekilde düzenlenen bu saldırılar sonucunda kişi taciz, şantaj ve tehdit gibi

Siber Saldırı

durumlara maruz kalabilmektedir. Genel olarak siber saldırılara maruz kalan kitleler arasında daha çok gençler ve çocuklar bulunmaktadır. Yetişkinler genel olarak gençlerden daha az internet platformunda online olmakta ve yine daha tedbirli davranmaktadırlar.

Siber Saldırı Bir Tehdit Oluşturmaktadır

Dünya genelinde genel olarak insanlara siber saldırı yapmak amacıyla bu işi meslek edinmiş olan kişiler ve gruplar yer almaktadır. Bu kişilerin genel olarak gerçekleştirdikleri siber saldırılar sonucu ortaya bir siber savaş çıkmakta ve bu durum her geçen gün devam etmektedir. Genel olarak bu işi meslek edinmiş olan kişilerin saldırıları bir kişiye yönelik olmamakla beraber genel olarak bir toplum ya da ülkeye yönelik olarak görülmektedir.

Ülkemizde bazen siber saldırılara maruz kalmakta ve bu durumdan ötürü internet hızlarında bir yavaşlama meydana gelmektedir. Yine dünya üzerinde birçok ismini duyurmuş markaları sahibi olan firmalarda sürekli olarak siber saldırılar ile mücadele etmektedirler. Bunlara verilebilecek örneklerden birisi yakın zamanda Sony firmasına yönelik yapılmış olan siber saldırıdır. Sony bu saldırıdan sonra ekonomik olarak ciddi bir zedelenme görmüştür. Bu saldırının Kore merkezli gerçekleştirildiği ortaya çıkarıldığı zaman ise Amerika ve Kore arasında ufak çaplı soğuk esintilerde yaşanmıştır.

Siber Saldırı

Siber Saldırı Nasıl Yapılır?

Her geçen gün daha da profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmekte olan siber saldırıların gerçekleştirilmekte olduğu birçok yöntem söz konusu olmaktadır. Genel olarak siber saldırı yöntemleri ele aldığımız zaman aşağıdaki sonuçlar ile karşılaşmamız mümkün olacaktır;

 • Zararlı yazılımlar
 • Siber casusluk
 • Hizmet dışı bırakma
 • Sosyal mühendislik
 • Gelişmiş kalıcı tehditler
 • Mobil ve sosyal medya üzerinden yapılan saldırılar
 • Oltalama
 • Güvenlik zafiyetleri kullanılarak yapılan siber saldırılar olarak gruplandırmamız mümkün olacaktır.

En Çok Kullanılan Siber Saldırı Yöntemi Zararlı Yazılımlardır!

Siber saldırı amacıyla başvurulan bu uygulama yöntemlerinin en başında zararlı yazılımlar gelmektedir. Genel olarak kişiler güvensiz olan internet platformlarından indirmiş oldukları ve karşılarına neyin çıkacağını bilmedikleri programlardan dolayı bilgisayarlarına bir sızıntının olması muhtemeldir. Siber korsanlar kişilerin bu tarz programları yoğunlukla indirdiklerini iyi bildiğinden genel olarak en çok bu yönteme başvurmaktadırlar ve bu sayede kişiden almak istedikleri amaçlarını gerçekleştirebilmektedirler.

Bir Siber Savaşta Tehdit Altında Olan Unsurlar

Genel olarak ortaya çıkan bir siber saldırı çatışmalarında hedef alınan unsurlar söz konusu olmaktadır. Bu unsurlar bir ülkenin refahını ve işleyişini bozabilecek türlerden olabilmekte ve gerçekten çok ciddi uygulamalar ortalıkta dönmektedir. Genel olarak siber saldırıya maruz kalan unsurlara göz attığımız zaman;

 • Savunma sistemleri
 • Su ve enerji dağıtım şebekeleri
 • Ulaşım sistemleri
 • Finansal altyapılar
 • Sağlık sistemleri
 • Telekomünikasyon sistemleri
 • Vatandaş
 • Kamu kurumları olarak sıralamak mümkün olacaktır.

Genel olarak bakıldığı zaman en çok saldırı bilgi teknolojileri ve bulut servislerine daha sonra ise finansal altyapılara yapılmaktadır. Yine kamu sektörü, telekomünikasyon sektörü ve imalat sektörlerine yönelik de çok ciddi saldırılar yer almaktadır.

Ülkelerin Siber Orduları

Ülkelerin Siber Orduları

 

Dünya genelinde internet üzerinden genel olarak daima bir savaş söz konusu olmaktadır. Bu siber savaş genel olarak ülkelerini desteklemek isteyen ve birçoğu devlet destekli olan gruplardan oluşmakta ve ülke savunmaları ya da ülke adına bir ülkeye siber saldırıya geçen gruplar olmaktadırlar. Söz konusu olan bu siber orduları küçük çapta olmayıp büyük bir etkiye ve sağlam kaynaklara sahip olan birçok siber ordu olmakta ve küçük çaplı gruplar bu alanda anlatılmamaktadır.

Anonymous (Evrensel)

Siber saldırı ordularından dünya çapında faaliyet göstermekte olan en büyük gruplardan birisi Anonymous olmaktadır. Kuruluş amacı genel olarak siyasi temelli olan bu grup dünya çapında göz ardı edilemeyecek birçok eylemlerde bulunmuştur. Anonymous hakkında yapılan bir açıklamaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan tecavüz suçlarının azalmasında bu grubun etkisinin büyük olduğu açıklanmıştır. Grup kendisini her ne kadar evrensel olarak tanımlasa da ABD kaynaklı olduğu birçok kez dile getirilmiştir.

Ayyıldız Tim (Türkiye)

Ülkemizde bulunan ve dünya çapında ses duyurmuş olan bir siber ordu olan Ayyıldız Tim, ilk olarak isimlerini ABD Savunma Bakanlığı sitesini ele geçirerek duyurmuşlardır. Genel olarak Türkiye’ye sanal dünyadan gelebilecek herhangi bir tehdit ya da saldırıya karşı bir koruma kalkanı oluşturmak amacıyla kurulduklarını dile getirmektedirler.

Legion of Doom (ABD)

Amerika kökenli olan siber saldırı grubu kökeni eskilere dayanan bir grup özelliği taşımaktadır. Bünyesine çok geniş bir çalışan grubu bulunan bu grup birçok siber suç eyleminde isimlerini duyurmuşlardır.

Masters of Deception (ABD)

Yine ABD merkezli olan bu siber saldırı grubu birçok başarılı şirketin telefonlarını internet üzerinden yönlendirmeyi başarmaları ile üne kavuşmuşlardır. Son günlerde alay konusu olan bu grup üyelerinin bir kısmı hapiste olmakta bir kısmı ise başlarına geleceklerden korktuklarını söyleyerek siber saldırıları bırakmışlardır.


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

WordPress Yazı Şifreleme Yöntemi- Parola Koruması

Yeni bir yazı veya sayfa oluşturacaksınız yada mevcut olan yazı veya sayfanızı birçok sebeplerden dolayı şifrelemek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.