A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Blog İpuçları / Etkili Blog Konuları ve Fikirleri

Etkili Blog Konuları ve Fikirleri

Hangi Konularda Blog Açabilirim ?

Blog açmak isteyenler için etkili blog konusu seçimi kritik öneme sahiptir. Çünkü bu konudaki hakimiyetiniz, konu içeriği, blog yazılarının çok okunması adına önemli detaydır..Bu yazıda blog fikirlerimi paylaşacağım sizde onları geliştirebilir, kendi planınıza uyarlayabilirsiniz.

Yardımcı Yazılar:
Blog Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Açılır ? Yazısına Bakabilirsiniz.
Blog Konunuzu Seçip,WordPress Sisteminde Blog Açmaya Karar Verdiyseniz, WordPress Kurulumu Yazısına Bakabilirsiniz. ( Kurulum, herkesin kolayca anlayabileceği görsel anlatım desteklidir. )

Blog Konusu Öneri ve Fikirleri
blog fikirleri

İlham verecek blog konuları için şu sıralama yapılabilir:

 1. Kıyaslama yazıları: Yüksek rekabeti olan ürünleri, hizmet ve servisleri blog sayfanızda karşılaştırabilirsiniz. Ancak bunların gelişigüzel yazılardan ziyade bilimsel içerikte olması gerekir.  Bunun sonrasında en iyi sonucu veren firmalarla satış ortaklığı yaparak yazılan yazıdan kolayca para kazanabilirsiniz. Örneğin En İyi X Sektörü Firması Türkiye- Verilerle İnceleme gibi bir başlık olabilir.Uzmanlık gerektiren bir blog konusudur.
 2. Rehberlik eden yazılar yazın: Nasıl yapılır? Tarzındaki yazılar ciddi bir okuyucu kapasitesine sahiptir. Uzmanı olduğunuz bir konuda rehberlik içeren yazılar size ve yazıyı okuyan diğer kişilere değer katacaktır. Bu da ciddi bir kitle oluşturmanıza ve kazançlı olmanıza yardım eder.
 3. Tanıtım Yazısı Yazın: Para kazandıran blog konuları arasında olan objektif şekilde bir ürün-film- kitap vs. yazıldığında birçok kişiyi satın alma konusunda yönlendirebilirsiniz.Bunu üretici ile anlaşmalı yaparsanız komisyon alabilirsiniz. Okuyucuların güvenini kazanarak devamlı sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.
 4. Bir Site ya da Kişi Eleştirisi: Popüler bir kişi ya da site hakkında eleştiri yapabilirsiniz. Ancak bu eleştiri gelişigüzel ve seviyesiz bir dille olmamalı, sağlam bir zemine oturmalıdır. Bir tartışma başlatmalı ve bu sayede site trafiği yaratmalısınız. Karalama yapmadan hukuki zemin çerçevesinde tartışma yapmaya özen göstermek gerekiyor.
 5. GIF ve Resimlerden Oluşan Yazılar:  İçeriğin genelinde resim ve GIF olması sitenin popüler bir hal almasında son derece etkilidir. Yazıların bu görsellere uyum sağlaması kritik öneme sahiptir. Bu noktada bir detaya daha bakmakta yarar var. O ada CDN kullanımıdır. Bu konu hakkında detaylı bilgi alarak sitenizin düşmesini engelleyebilirsiniz.
 6. Sırlarınızı Paylaştığınız, İtirafta Bulunduğunuz Yazı Yazın: İnsanlar dedikodu yapmayı çok severler. Başkalarının küçük sırları hakkında gerekli – gereksiz bilgi almaya bayılırlar. Yüksek etkileşimli bir ortam yarattıktan sonra yorum bölümlerini de dikkate alarak bu konu kapsamında paylaşımlarda bulunabilirsiniz.
 7. İlham Veren Yazılar Yazın: Deyimlerden de yararlanarak, başarı, para kazanmak, hedefleri gerçekleştirmek gibi konularda blog yazabilirsiniz. Gerçek deneyimlerden yola çıkarak öneriler sunmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Ancak her şekilde insanlar motive olmaya bayılırlar.
  ilham veren yazı
 8. En son seyahat deneyimlerinizi anlatın: Gezi blogları en popüler blog konularıdan birisidir. Siz de gördüğünüz yerleri, orada nasıl zaman geçirileceğini yazarak gelir elde edebilirsiniz. Şu anki koşullarda gezi yazısı yazan ve kazandığı parayla daha fazla yer gezen çok sayıda blog sahibi görülebilir. Yazılarda objektif olmak size artı kazandıracaktır.
 9. Hediye dağıtımı yapılan bloglar yazın: Herkes küçük de olsa hediye alacağı yerlerden hoşlanır. Siz de bu fikri siteye taşıyarak oldukça iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
 10. Komplo teorileri yazın: İlginç web site fikirlerinden olan yaşanan olayların arkasından söylenen komplo teorileri birçok kullanıcıyı sitenizde toplamak için yeterli olacaktır. Ancak bu noktada temel aldığınız düşünceleri belirtmeniz gerekiyor. Yani hakkında pek bilgi sahibi olmadığınız konularda yazı üretmemeniz önerilir.
 11. Listelerden oluşan yazılar üretin: Örneğin en iyi 100 X firması vs. gibi yazılar okunurluğu yüksek blog konularındandır.
 12. Sevilen blog sitelerini tek bir sitede birleştirin: Her zaman takip ettiğiniz sevilen siteleri tek bir blogta birleştirin. Bu blog fikirleri arasında en iyi konu önerilerinden birisidir. En iyi blogları bir arada toplamak bir anlamda arayış içinde olan okuyucular için güçlü bir ziyaretçi zemini yaratacaktır. Bu blogları sınıflandırarak yazı sayısını çoğaltabilirsiniz.
 13. misafir yazarlıkOkurları misafir yazarlık yapmaya davet edin: Konu açısından zorlandığınızda bu çözüm size ilaç gibi gelecektir. Ayrıca okurlarınızla da etkileşimi daha iyi bir seviyeye taşıma fırsatı yaratırsınız. Okurları memnun ederken kendiniz de konu açsından daha rahatlamış olursunuz.
 14. En iyi yorumları tek bir yazıda toplayın: Bugüne kadar alınan en iyi yorumları tek yazı halinde paylaşmak, okurların dikkatini çekecektir. Okuması keyifli ve akıcı bir içerik olur.
 15. Blog Aracılığıyla Elde Edilen Gelir ve Ziyaretçi Sayılarını Yayımlayın: Dikkat çeken grafikler okunma rakamlarını üst seviyelere taşıyacaktır. Para konuları her zaman dikkat çeker. Üstelik blog ile kazanılan para genelde şüpheyle bakılan bir alan olduğu için bu daha da ilginç görünebilir.
 16. Blog Hatalarını Anlatan Yazılar Yazın: Özellikle blog hazırlığı yapan kişilerin daha fazla dikkatini çekecek olan bu yazı ciddi bir okunma sayısına ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kendi tecrübelerinizi paylaşmak, başkalarının da bundan yararlanmasını sağlamak etkili olacaktır.
 17. Tarihte önemli olayların olduğu bir yazı paylaşın: Bu blog fikri ile yapmanız gereken paylaşılan önemli olayların sadece kendi ülkenizden olması gerekmiyor, farklı ülke, şirket vs. paylaşımları yapabilirsiniz. Genel olarak objektif bir tavırda olmanız ve gereksiz yere milliyetçi yorumlar yapanlara karşı dirençli olmanız bu tür yazılarda önemlidir.
 18. Pazarlama ipuçları yazısı hazırlayın: Bu kendi hikayeniz de olabilir. Blog yazarken pazarlama ile ilgili nasıl bir süreç geçirdiğinizi anlatmak ilgi çeken bir detay olabilir.
 19. Seri halinde devam eden yazılar hazırlayın: Bunun için öncesinde birkaç bölüme sığacak şekilde aşamalı konular bulun. Bir konuda yardım niteliğindeki yazılar etkili olabilir. Örneğin blog açma konusunda ilk adımdan son adıma kadar nasıl bir süreç izlenmesi gerektiğini anlatan yazılar olabilir.
 20. İpuçları paylaşılan içerikler oluşturun:İnsanların hayatlarını kolaylaştıracak okunma hızı yüksek maddeli yazılar oluşturun. Çok basit konulardan karmaşık görünen detaylara kadar her şey olabilir. Sizin hayal gücünüz konu sınırını oluşturur.
 21. Bir konu hakkında önce ve sonrası yazıları hazırlayın: Gereken araştırma yaptıktan sonra gerekli kanıtları toplayarak bir bölge için öncesi ve sonrası görüntülerini içeren yazı hazırlayabilirsiniz. Örneğin İstanbul’un 50 sene önceki hali ve günümüz, küresel ısınma etkisini göstermek için harita üzerinde öncesi ve sonrası olabilir.

 Bu yazıyla insanların ilgisini çeken blog konularına değindik.Güncel bilgi ve fikirlere göre yazının güncellemesi yapılacaktır.Sizlerin de eklemek istediğiniz blog fikirleri olursa seve seve yazımıza ekleriz.

 


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

Siteden para kazanma

Sitenizin Para Kazandırmamasının 12 Sebebi

Sitenizden Para Kazanmanızı Engelleyen 12 Neden İnternet sektörü oyunu kuralına göre oynayanlar için gerçekten çok …

2 Yorumlar

 1. Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin Teşekkürler.
  Selamlar Sibel

  • ACK

   Selam Sibel Hanım ;
   İlgi ve alakanız için asıl ben teşekkür ederim.
   Bu arada Hit arttırma ile ilgili yazımız 1-2 saate yayımda olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.