A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / WordPress / Güvenlik / CloudFlare Nedir?Site Güvenlik Nasıl Sağlanır ?

CloudFlare Nedir?Site Güvenlik Nasıl Sağlanır ?

CloudFlare Nedir?

CloudFlare, sitelerinizi DDos, Sql İnjection ve Spam olarak adlandıralan saldılardan koruyan bir site güvenlik sistemidir. Cloudflare’nin gelişimi Matthew Prince ve Lee Holloway tarafından 2009 yılında başlatılmıştır. 2010 yılı içerisinde TechCrunch aracılığıyla tüm dünyanın ilgisini çeken CloudFlare, sistem koruma işlevine ek olarak CDN hizmeti de vermektedir. CloudFlare’nin sahip olduğu özellikleri tamamen ücretsiz bir şekilde kullanmak mümkündür.  Bu özellikler bilgisayar sisteminizi saldırılardan koruyacak ve sitenize erişim olmadığı  anda sitenizin son haliyle yayında kalmasını sağlayacaktır. CloudFlare bulunan bir sitenin ortalama sayfa hızı %30 artar ve harcadığı bant genişliği %60 azalır. Böylece sistem sayesinde sitenin güvenliği artmış olur.
cloudflare

Ne İşe Yarar?

CloudFlare eklentisi ile web sayfanızı otomatik optimize olur. Dolayısıyla ziyaretçileriniz sayfanıza daha hızlı erişirler. Cloudflare sitenizin hızını artırmakla kalmaz, dışarıdan gelen yoğun saldırılara karşı sitenizi korur. Eklentinin ücretsiz ve ücretli olmak üzere paketleri mevcuttur. Ancak başlangıç için daha kompleks olmayan sitelere girerken ücretsiz paketleri kullanmanız yeterlidir.

Nasıl Çalışır?

Sistemin çalışması için önceli olarak CloudFlare’nin sitesinden kayıt olmanız gereklidir. Kayıt işlemini yaptıktan sonra, siteye yönlendirilen tüm ziyaretciler CloudFlare sunucularından ve filtresinden geçmektedir. Bu yüzden saldırı yapan IP’ler rahatlıkla bannlanıp saldırı siz müdahale etmeden engellenmektedir.

  1. CDN: CloudFlare’ye kayıt olduktan sonra web sayfanız CDN özelliğine sahip olur. Böylece dünyanın farklı bölgelerinde sayfanız çerezlere kaydedilir. Aynı zamanda sitenize erişmek isteyen ziyaretçilere sayfanız daha hızlı açılır.
  2. Statik İçerik Cachelemesi: Bu özellik sayesinde sunucunuz tarafından hareketli biçimde üretilmeyen sayfalar, otomatik olarak tanınır. Sistem, bu sayfaları kendi serverlarında cacheleyerek hem serverınızdaki trafiğinizi azaltır hem de sayfa yükleme sürelerinizi azaltır. Bu işlemi kendi serverlarınızda yapmanız da son derece basittir. Ancak CloudFlare tarafından oluşturulan bu cache, panelde bir tıklama veya API üzerinden bir çağrı ile anında silinir. Sstem bu konuda oldukça yeteneklidir.
  3. Always Online ™: Aldığınız sistem paketinize göre internet siteniz belirli aralıklarla CloudFlare tarafında crawl edilir. Böylece Google Önbellek’te olduğu gibi sayfalarınızın bir kopyası CloudFlare tarafından saklanır. Herhangi bir nedenden dolayı serverınız kapanır, internet siteniz down konuma düşerse CloudFlare kendiliğinden bu önbellekteki kopyayı kullanarak sitenizi erişime açık tutmaya devam eder.
  4. DDoS Koruması: Sitenize gelen her ziyaretçiyi, siteniz üzerinden serverınıza gelen her paketi inceleyen CloudFlare, olası bir DDoS Attack’ta koruma sağlar. Bu hususta gayet etkin olduğu söylenebilir.
  5. Spam Yorum Koruması: özellikle WordPress kullananlara her gün yüzlerce spam yorum gelir. CloudFlare bunları algılayıp engelleyebilmektedir. Bu konuda Akismet’e göre daha iyi bir koruma sağlamaktadır.
  6. İçerik Koruması: İnternet sitesi sahibiyseniz ve özgün içerikler üretiyorsanız, yayınladığınız içeriğin kopyalanmasının önüne geçmek neredeyse imkânsızdır. Herhangi bir bot tarafından siteniz kopyalanmaya başladığında CloudFlare bunu algılıyor ve otomatik olarak banlıyor. Ayrıca ülkeye göre veya IP aralıklarına göre kendiniz de içeriğinizi kopyalayan bu tür kullanıcıları banlayabilirsiniz.
  7. Trafik Analizi: Sitenizi yönetirken, Google Analytics, Yandex.Metrica veya Bing Webmaster Tools araçlarla bu analiz işlemini yapıyorsunuzdur. Ancak CloudFlare ile sadece Javascript ve pixel tracking teknikleriyle elde edilemeyen kullanıcıları da görmeniz mümkün.

Nasıl Kullanılır?

CloudFlare’a bedava kayıt olup, internet sitenizi yazmanız gereklidir. Bundan sonra CloudFlare tarafından otomatik tanınmış DNS kayıtları karşınıza gelir. Eğer bir kusur görmüyorsanız, devam butonuna tıklayarak, CloudFlare tarafından verilen yeni nameserver  kayıtlarını, alan adınıza tanımlamanız gereklidir. Bu yolları izleyerek ortalama 30 dakika içinde CloudFlare değişikliği tanıyıp, Websites bölümünde sitenizi listelemeye başlayabilirsiniz.

Uygulamaları

Programa kayıt olup, kullanmaya başladıktan sonra bazı uygulamalar kendiliğinden aktif hale gelir. Alan adınızın yanında bulunan “Apps” linkine tıklayarak yenilerini ekleyebilirsiniz. Ya da kullanmak istemediklerinizi kapatabilirsiniz. Listelenen, kullanılan bazı yararlı uygulamalar dan bahsetmek gerekirse; eski tarayıcıları güncellemeyi söyleyen A Better Browser, JavaScript hatalarını kayıt altına alıp, ileten ExceptionHub, sitenize Cross Site Scripting, SQL Injection, Code Inclusion gibi korumalar ekleyen GamaSec, sitenizi analiz etmenizi sağlayan Google Analytics, sitenizin düzgün çalışıp, çalışmadığına bakan Pingdom ve 404, 500 gibi HTTP hatalarını kayıt altına alan SmartErrors uygulamalarını kullanmanızı tavsiye ederiz.


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

Siber Saldırı Nedir ? Siber Saldırı Yöntemleri

Siber Saldırı Nedir? Günümüzde yaygın bir hale gelen internet kullanımı ile birlikte ortaya bazı sanal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.