A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Blog İpuçları / Blog Nedir,Blog Açmak Ne İşinize Yarar?

Blog Nedir,Blog Açmak Ne İşinize Yarar?

Blog Nasıl Açılır? Ne İşinize Yarar?

Milyonlarca insanın internet sayesinde yeni iş fikirleri bulduğu ve bu fikirleri geliştirdiğini herkes biliyor. Peki herhangi bir arama motoruna, herhangi bir kelime yazdığınızda karşınıza çıkan o meşhur internet siteleri ya da bloglar nasıl oluyorsa hep ilk sıralarda yer alıyor?

Elbette ki yıllardır bu konu hakkında birçok tartışma yapıldı. Tartışmalar yeni çalışmaları ve fikirleri ortaya çıkardı. Sonuç olarak da insanlarda bir ilk sayfada çıkma sevdası baş gösterdi. Peki neden herkes blog açma konusuna bu kadar takmış durumda? Cevabını tek bir konuya bağlı vermek doğru olmaz, çünkü herkesin kullanım amacı farklı.

Ek Kaynak:
Bu Yazı Sonucu Blog Açmada Kararlı İseniz, Sizlere Faydasının Olacağını Düşündüğüm, En Etkili Blog Konuları Yazısını Okumanızı tavsiye ederim.
Blog Açmak-1

Kimi oyun oynamak, kimi de bilgi edinmek için kullandığı internette ilgi alanına göre bir şeyler ararken, kimi de bu alandan para kazanmak için e ticaret yapmak ya da kendi ürün ve hizmetlerini en iyi şekilde tanıtmak için milyarlarca potansiyel müşteri kitlesine ulaşma amacıyla bu ortamda.

Amaç ne olursa olsun, herkesin ne amaçla olursa olsun daha fazla kişiye kendini duyurma derdi olduğundan bunun en iyi ve klasik çözümü bir blog sayfasına sahip olmaktır. Milyonlarca blog internet sayfalarında yok olmaya mahkum olsa da, hala birçok kişi etkin bir şekilde blog kullanıyor.

Neden Bir Bloğunuz Olmalı?

Herhangi bir blog açmak birkaç saniye içinde açılabilir. Ancak bu blogların yaşamlarını sürdürebilmeleri için, içeriklerle güncellenmeleri gerekmektedir.

Kullanıcıların işine yarayacak olan bilgiler içeren blog sayfaları, her zaman daha fazla ilgi çekmektedir. Mesela kozmetik ürünler konusunda birçok yenilik takip ediyorsanız bir ürün inceleme bloğunuz olabilir. Bu sayede hem kullanıcıların en çok merak ettikleri konular hakkında, hem de kendi deneyimlerinizi paylaşmak adına bir blog açabilirsiniz.

Blog için birçok farklı fikir vardır ve en çok yemek tarifleri, güzellik, moda ve teknoloji konularında bloglar açılmaktadır. Siz de ilgi alanınıza göre farklı bir blog açabilirsiniz.

Blog Açmak-2

Blog Açmak Ücretli Mi?

Blog açmanın en güzel yanı ücretsiz olmasıdır. Çünkü ekstra masraf yapmanıza gerek kalmadan  kendinizi bir web sitesi için her leyi öğrenmiş hale gelene kadar geliştirmeniz mümkün olmaktadır.

Bloglarda kullanılan birçok ücretsiz şablonu değiştirip kendi zevkinize göre geliştirebilirsiniz. Ayrıca şablonlarda istediğiniz renkleri ve efektleri de oldukça kolay bir şekilde verebilirsiniz. Nasıl blog açılır ve nasıl blog hayatta kalır sorusunun cevabı aslında sizsiniz. Çünkü günde en az bir iki saatinizi bloğunuza SEO uyumlu içerikler girerek oluşturmanız önemlidir.

Blog sayfalarındaki içerikleriniz kopya olursa, Google sizi en arka sayfalara öteleyecektir. Bu da pozitif bir yönde ilerlemenizi engelleyecektir. Ücretsiz olan blog sayfanızı açıp, hemen ilk yazınızı ekleyebilirsiniz ve zamanınız oldukça içerikleri güncelleyebilirsiniz.

Nerelerden Blog Açabilirsiniz?

Yüzlerce internet sitesi arasından seçebileceğiniz blog sitelerinden hangisini isterseniz kendi sayfanızı açabilirsiniz.

Ancak en iyi sonucu almak için, en iyi 5 ücretsiz blog açma sitesi listemizden biri seçerseniz, daha etkili bir sonuç alırsınız. Kullanımı oldukça basit olan ve biraz emek verildiğinde para kazanma imkanı bulunan bu blog açma siteleri;

  • Blogger, yani Google hizmeti olan blogspot en çok tercih edilen blog açma sitesidir ve iyi siteler adsense reklamları sayesinde gelir elde edebilirler.
  • WordPress de Google’ın en sevdiği blog sitelerindendir ve isterseniz alan adı alıp sitenizi daha profesyonel kullanabilirsiniz.
  • com,
  • com,
  • com gibi sitelerden de iyi bir verim alabilirsiniz.

Ücretsiz olarak açacağınız bloğunuza ne kadar iyi içerikler eklerseniz, o kadar başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Bloglar Nasıl Kullanılır?

Blog sayfalarının kullanımı oldukça kolaydır. Çünkü kendi dilinizin desteklediği blogspot ve wordpress gibi sitelerde çok kolay olan menülerden istediğiniz değişikliği kolayca yapabilirsiniz.

Öncelikle siteniz için güzel bir isim belirlemeniz gerekecek. Blog isminizi belirledikten sonra, kolay bir logo oluşturup, ilk içeriklerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

İçerikleriniz her zaman özgün olmalı ve gizlilik politikası gibi bölümlerin de mutlaka yer alması gerekmektedir. Fotoğraflarla süsleyebileceğiniz yazılarınızda kopya içerikler olmamalı, doğru bilgiler yer almalı ve internet kullanıcısının en iyi şekilde yararlanabileceği kaynaklara kolay ulaşım sağlanabilmektedir.

Nasıl Hitlerinizi Arttırabilirsiniz?

İçeriklerinizi paylaşmanıza rağmen sitenizin varlığından haberdar olmayan insanlar da ziyaret etmeyecektir.

Bu nedenle sitenizde ziyaretçilerin artması demek, para kazanmanız anlamına geleceğinden popülaritenizi arttırmanız gerekecektir. Bunu da mümkün olduğunca SEO uyumlu bir site yaratmaktan geçer. Hangi konuda çok iyi bilgi sahibiyseniz, o konuda açacağınız bloğunuza da bu konuyu içeren bilgileri girmeniz oldukça önemlidir.

Herkes blogdan para kazanmak ister. Ancak organik ziyaretçi sayısının artması için gerekli olan uygulamalar oldukça fazladır. Alexa değeri ve page raund puanı yüksek olan sitelerden link almak, sürekli güncel içerikler eklemek ve Google analytics bölümünden yararlanarak, sitenizin en çok hangi kelimelerden hit aldığını öğrenip, o kelimelerin paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Mesela ilk sırada  x nasıl yapılır yazıyor ve son sırada x hakkında bilgiler yazıyor. Siz dokuzuncu sıradaki x hakkında bilgiler konusunu öne çıkarmak istiyorsunuz. İşte yapmanız gereken organik hit sayısını arttırarak, sitenizin organik aramalarını arttırmaktır.

Blogdan Para Kazanmak

Blog sitesinden para kazanmak organik trafiği arttırarak en iyi şekilde ziyaretçilerin sayısını arttırıp, adsense reklamlarından yararlanmayı sağlamaktadır.

Adsense reklamları, sitenize giren ziyaretçilerin daha önceki girdikleri web sitelerinin reklamlarını görebilecekleri şekilde yönlendirmeleridir. Bu sayede birçok reklamın gösterilmesinin sağlandığı ve ziyaretçilerin de reklama tıkladıklarında blog sahibine para kazandırdığı bir sistemdir.

Bu sistemin en iyi şekilde uygulanması için sitenizin her türlü detayının en iyi şekilde ayarlanmış olması gerekir. Aynı zamanda sitenizin reklam politikalarına uygun olup olmadığı durumların da değerlendirilmesi gerekmektedir.

Blog Açmak-3

Blog Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Birbirinden farklı alanlar için blog açmak isteyenler öncelikle sitesinde iyi bir hakkımda bölümü yazıp kendilerini en iyi şekilde tanıtmalılar. Tabi bu içerikler gibi birçok yazı alanında kullandığınız dil önemlidir.

Yani kullanıcı olarak kendinizi ziyaretçilerin yerine koyun ve nasıl bir internet sitesini okumaktan keyif aldığınızı, hangilerini okurken rahatsız olduğunuzu düşünerek karar verin. Ne kadar anlaşılır ve doğru içerikler yazarsanız, o kadar ilgi çekici bir blog sayfanız olur. Bu sayfalarda da her zaman reklamlar yayınlayıp, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

En önemli konulardan biri de, aslında blog sayfanızın adını seçerken, iyi bir seçim yapmanız gerektiğidir. Markalaşma ihtimalini de düşünerek karar verebileceğiniz site adı, CV’lerinizde de paylaşabileceğiniz için oldukça önemlidir.

İstikrarlı ve sabırlı olmanız, her zaman iyi sonuçlar almanız için ummadığınız iş imkanlarıyla karşılaşma ihtimalinizi de yükseltecektir.

Blog Sayfasının Markalaşması Neden Önemlidir?

Blogların markalaşması oldukça önemlidir. Ancak bu süreçte gerekli olan istikrarın sağlanması için gerekli olan desteği popüler bloglarda sayfanızın tanıtımını yaptırarak sağlayabilirsiniz.

Tabi tanıtımını yaptığınız sayfanızda iki yazıdan ibaret paylaşımların olmaması, her zaman birçok konuda bilgilendirici içeriklerin yer alması oldukça önemlidir. Aksi takdirde istediğiniz etkiyi uzun vadede alamazsınız. Blog sayfası açacak olanların dikkat etmesi gerekenler arasında en önemlisi, doğru ve düzgün içerikler yayınlanmaktadır.

Ne kadar yararlı bir blog sayfanız varsa, kullanıcılar da o kadar sık ziyaret edecektir. Ancak içeriklerde sürekliliğin olması bu ziyaret oranını arttıracaktır.

Kafanıza takılan sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.

Kalın Sağlıcakla 🙂


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.

Hakkımda ACK

ACK
23 yaşında, internetin her alanına küçük yaşlardan gelen bir ilgisi söz konusu, konu fark etmeksizin araştırmayı, güncel bilgileri takip etmeyi ,bilgi paylaşımını seven , iktisat 4. sınıf öğrencisi.

Okumalısın !

reklam kampanyası

Sitemizin Reklam Kampanyası Nasıl Olmalıdır?

Bilişim sektörü sürekli olarak kendini geliştirmekte olduğu için kurumsal veya bireysel olarak sitelerimiz ile bu …

2 Yorumlar

  1. Çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim. Bu konulara ilgim vardı ama hiç teşvik edici bi yazıyla karşılaşmamıştım harika olmuş 😊

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


BÜLTENİMİZE ABONE OLABİLİRSİNİZ !

Yeni,Kaliteli ve Özgün İçerikler Hakkında İlk Siz Haberdar Olup Bilgilendirme Mail-i Alabilirsiniz.